Płyta szalunkowa w całym mieszkaniu

Płyta szalunkowa w całym mieszkaniu

Projektant Tomasz Stonoga, z dużą konsekwencją wdrożył płyty szalunkowe do wykończenia wnętrza własnego domu. Płyty przykrywają tu nie tylko ściany, ale również strop. To minimalizm przystępny - nie z granitu, ze szkła czy stali, ale z naturalnego, surowego, taniego, zdaniem projektanta niesłusznie pogardzonego produktu. Fakt, iż wykończono nim nawet kuchnię, więc pomieszczenie bardziej narażone na wilgotność, ma znaczenie manifestacji. Autor, który własnoręcznie przybijał płyty, wydaje się odpytywać zdziwionych widzów - dlaczego nie?

Czy na pewno w każdej kuchni muszą egzystować meble za 40 tys. zł. oraz granitowy blat? Do wykończenia całego wnętrza o nawierzchni 120 m2.(oprócz łazienek oraz pomieszczenia gospodarczego) wystarczyło 150 płyt o formacie 125 x 250 cm. Materiał wyceniono na sześć tys zł. Dla porównania tyle samo trzeba by opłacić za tynk, nie wliczając farby oraz gaży dla zawodowców. Płyty są fabrycznie gotowe oraz nie były ponownie farbowane ani lakierowane. Prostota montażu zezwoliła zaoszczędzić na robociźnie - konstruktor samodzielnie je zamontował, przykręcając do listewek boazeryjnych. Wkręty nie są dostrzegalne - nikną na niejednolitym tle sprasowanych wiórów. Płyta szalunkowa była instalowana bez odstępu, jedna obok drugiej. Należy szczegółowo przyglądać się gotowej ścianie, aby zobaczyć linie połączeń. Udało się otrzymać rezultat jednolitej płaszczyzny bez podziałów. Na rzadkich wypukłych narożnikach krawędzie płyty zostały zatuszowane listwami laminowanymi.

Z płyt skonstruowano także gablotki kuchenne. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ to zbadany materiał meblarski, lecz zazwyczaj jest tylko ukrywaną konstrukcją, jak stelaż pod materacem bądź tylna ścianka szuflady. Tymczasem tutaj cała ekspozycja! Pomimo to szafki nie przykuwają uwagi, znikają na tle ścian z tegoż samego produktu. Nie są niezależnymi, wyeksponowanymi meblami, tylko nierozerwalną porcją pomieszczenia. Ponieważ otwarta kuchnia jest właściwie częścią lokalu dziennego, taki wynik był niezmiernie pozytywny. Przeznaczenia Tapeta - Okładzina z sklejek szalunkowych to dobre podłoże pod tapetę. Najwygodniejsze będą w tym przypadku szerokie tapety, które są wzmocnione włóknem szklanym.

Podobne

Z czego mogą być wykonane meble?

Z czego mogą być wykonane meble?

​Do produkcji mebli można wykorzystywać różne tworzywa. Jednakże najczęściej jest to drewno. ...
Salsa

Salsa

Salsa to połączenie różnych gatunków rytmów kubańskich i karaibskich z muzyką j...
Dziedziny powiązane z biznesem

Dziedziny powiązane z biznesem

Mówiąc o dziedzinach powiązanych bezpośrednio z biznesem należy powiedzieć, że ich poznanie m...